zivot-motyla

Život motýla

Vstupte s námi do světa, kde se prolíná krása s dobrodružstvím

outline

Vajíčko

Vše začíná malým vajíčkem, nakladeným samičkou na list živné rostliny budoucích housenek. Ve vajíčku tráví budoucí housenka podle druhu týden až sedm měsíců. 

Group 3777

Vajíčka (malé světlé kuličky) najdete v letové zóně např. na listech banánovníku či citrusu.

Group 3777

Jakmile uvidíte motýla poletujícího pár centrimetrů nad banánovníkem (či citrusovým stromem) a se zadečkem jemně se dotýkajícím listu, pozorně se dívejte – patrně jste svědkem, jak samička klade vajíčka budoucí generace motýlů.

Vajíčka motýlů
andrew-claypool-Ti6LLnVtc7o-unsplash
caterpillar

Housenka

Po vylíhnutí jsou housenky velké jen několik milimetrů a začínají se překotně krmit. Vyrostou totiž až 300x. Pokud by člověk rostl jako housenky motýlů, dosáhl by v dospělosti bez problémů do poloviny Eiffelovy věže.

Před predátory housenky chrání tzv. mimikry – napodobují barvou a tvarem list, větvičku nebo i ptačí trus. Některé mají ochranné trny, či jsou dokonce jedovaté.

Group 3777

Pokud hledáte housenky, prohlédněte si pečlivě listy banánovníků či citrusů. A nezapomeňte i na spodní strany listů! Housenky se tam totiž přirozeně schovávají před predátory.

Group 3618

Kukla

Dospělé housenky se přestanou krmit, najdou si klidné místo, kde kolem sebe vytvoří ochrannou schránku – kuklu. Uvnitř dojde k jedné z nejúžasnějších proměn ve zvířecí říši. Nejprve jsou uvolněny enzymy, které rozpustí těla housenek do kašovité hmoty. Působení enzymů přečkají pouze základní buňky orgánů budoucího motýla. Právě kolem nich vznikne z kašovité hmoty nové a formou naprosto odlišné tělo.

Group 3777

V každém motýlím domě Papilonia dochází ke zrození 30 až 80 motýlů denně. Stačí vyčkat chvilku u líhně a pozorovat kukly, které jsou průhledné a jsou tak již vidět motýlí křídla. Tyto kukly jsou v poslední fázi před zrodem nového jedince.

Kukly motýlů
bankim-desai-AdK3KrfBhzg-unsplash
Path 1601

Dospělý motýl

Po vylíhnutí z kukly nemá ještě motýl vyhráno. Nejprve musí osušit křídla, což se části z nich nikdy nepodaří. Pokud ano, má dospělý motýl jediný úkol – spářit se a dát vzniknout dalšímu pokolení. Protože dospělý jedinec žije většinou jen 2-4 týdny, nezbývá mu věru času nazbyt.

Group 3777

Chcete-li zvýšit šanci, aby si na vás motýl sedl, vezměte si žluté tričko. Dámy se pak mohou navonět ovocným parfémem.

Group 3781

Od dinosaurů
po současnost

Motýli zde byli již v éře dinosaurů. Ač se fosilií těchto křehkých stvoření dochovalo velmi málo, je dokázáno, že motýli existovali na naší planetě již před 130 miliony let. Vždy přitom byli na nejnižších stupních potravinové pyramidy. Abychom se krásou motýlů mohli kochat i dnes, musela příroda vymyslet důmyslný systém jejich ochrany před predátory.

 

Group 3780

Úžasné nápady přírody
v boji o přežití

Někteří motýli se před predátory maskují a vypadají např. jako uschlý list. Jiní naopak svými výraznými barvami upozorňují okolí, že jsou jedovatí. Toho se snaží využít i další druhy motýlů, kteří vzhled a chování jedovatých druhů věrohodně napodobují, ačkoliv jejich těla žádný jed neobsahují. Riskantní strategie, nicméně existence takových motýlů dokazuje, že predátory oklamat lze.

 

Group 3784

Krásní a užiteční
zároveň

Kromě toho, že zdobí svět, jsou také velmi užiteční – hned po včelách jsou motýli druhým největším opylovačem květin  na světě. Pyl z květiny na květinu přenášejí na svých nožkách, na kterých mají také umístěny chuťové receptory. S trochou nadsázky můžeme říci, že motýli ochutnávají svět svými „chodidly“.

 

Group 3782

Rozmanitost ve vzhledu
i schopnostech

Motýli nemusí být jen drobná stvoření, která pomalu přelétají z místa na místo. Ti největší mají rozpětí křídel až 30 cm, což je více než delší strana listu formátu A4, a ti nejrychlejší létají rychlostí cválajícího koně.

 

Máte zájem o franšízu?

franchisor
Papilonia s.r.o.
Za Poříčskou bránou 365/21,
Karlín, 186 00 Praha 8
IČ:03962181
Společnost je zapsána
u Městského soudu v Praze,
C272112
mail
info@papilonia.cz