Život motýla
Vstupte s námi do světa, kde se prolíná krása s dobrodružstvím
Vajíčko
Vše začíná malým vajíčkem, nakladeným samičkou na list živné rostliny budoucích housenek. Ve vajíčku tráví budoucí housenka podle druhu týden až sedm měsíců.
Housenka
Po vylíhnutí jsou housenky velké jen několik milimetrů a začínají se překotně krmit. Vyrostou totiž až 300x. Pokud by člověk rostl jako housenky motýlů, dosáhl by v dospělosti bez problémů do poloviny Eiffelovy věže.
Před predátory housenky chrání tzv. mimikry – napodobují barvou a tvarem list, větvičku nebo i ptačí trus. Některé mají ochranné trny, či jsou dokonce jedovaté.
Kukla
Dospělé housenky se přestanou krmit, najdou si klidné místo, kde kolem sebe vytvoří ochrannou schránku – kuklu. Uvnitř dojde k jedné z nejúžasnějších proměn ve zvířecí říši. Nejprve jsou uvolněny enzymy, které rozpustí těla housenek do kašovité hmoty. Působení enzymů přečkají pouze základní buňky orgánů budoucího motýla. Právě kolem nich vznikne z kašovité hmoty nové a formou naprosto odlišné tělo.
Dospělý motýl
Po vylíhnutí z kukly nemá ještě motýl vyhráno. Nejprve musí osušit křídla, což se části z nich nikdy nepodaří. Pokud ano, má dospělý motýl jediný úkol – spářit se a dát vzniknout dalšímu pokolení. Protože dospělý jedinec žije většinou jen 2-4 týdny, nezbývá mu věru času nazbyt.
Od dinosaurů
po současnost
Motýli zde byli již v éře dinosaurů. Ač se fosilií těchto křehkých stvoření dochovalo velmi málo, je dokázáno, že motýli existovali na naší planetě již před 130 miliony let. Vždy přitom byli na nejnižších stupních potravinové pyramidy. Abychom se krásou motýlů mohli kochat i dnes, musela příroda vymyslet důmyslný systém jejich ochrany před predátory.
Úžasné nápady přírody
v boji o přežití
Někteří motýli se před predátory maskují a vypadají např. jako uschlý list. Jiní naopak svými výraznými barvami upozorňují okolí, že jsou jedovatí. Toho se snaží využít i další druhy motýlů, kteří vzhled a chování jedovatých druhů věrohodně napodobují, ačkoliv jejich těla žádný jed neobsahují. Riskantní strategie, nicméně existence takových motýlů dokazuje, že predátory oklamat lze.
Krásní a užiteční
zároveň
Kromě toho, že zdobí svět, jsou také velmi užiteční – hned po včelách jsou motýli druhým největším opylovačem květin na světě. Pyl z květiny na květinu přenášejí na svých nožkách, na kterých mají také umístěny chuťové receptory. S trochou nadsázky můžeme říci, že motýli ochutnávají svět svými „chodidly“.